برای توضیح لامپ های سنسور دار ابتدا به توضیح مختصری در رابطه با قطعات سنسور می پردازیم. سنسور ها قطعاتی هستند که خود در دستگاه های مختلف دیگر جای می گیرند. این سنسور های کوچک می تواند با عوامل مختلفی تحریک شده و این تحریک را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کنند که در نتیجه ی آن دستگاه مربوط به سنسور خاموش یا روشن خواهد شد یا اینکه حرکت و وضعیتش تغییر خواهد کرد. با پیشرفت علم و پیش رفتن در جهت کاهش هزینه ها و همچنین صرفه جویی در مصرف نیرو های مختلف دستگاه هایی ساخته می شود که به طور خودکار کار کنند و در هنگام نیاز نداشتن نیز غیر فعال شوند. لامپ ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و امروزه استفاده از این لامپ های سنسور دار بسیار گسترش یافته است. لامپ های سنسور دار را در محیط های مختلفی استفاده می کنند که بتوانند علاوه بر استفاده ی معمول در هزینه های جاری صرفه جویی کنند.

انواع لامپ های سنسور دار:

لامپ های سنسور دار می توانند بر اساس دو نوع عامل تحریک کننده ی لامپ تحریک شوند که به خاموشی یا روشنی لامپ منجر می شود. یکی از عامل ها در تحریک این لامپ حرکت و دیگری نور می باشد. فتوسل ها لامپ های حساس به نور می باشند که با گذشت شب و روز به طور خودکار روشن و خاموش می شوند.

لامپ های سنسور دار حساس به نور مانند فتوسل ها:

چندین نوع فتوسل در دسترس است ، اما همه آنها برای کنترل جریان الکتریکی از همان فناوری نیمه هادی ها استفاده می کنند. در شرایط عادی ، نیمه هادی ها برق را هدایت نمی کنند ، اما وقتی آنها در معرض نور کافی قرار دارند ، جریان برق شروع به جریان می کند. در برخی محصولات ، عملکرد فتوسل قابل تنظیم است ، بنابراین می توانید سطح نوری را انتخاب کنید که نیمه هادی را فعال کند.

طرز کار لامپ های سنسور دار حساس به نور مانند فتوسل:

یكی از رایج ترین موارد استفاده برای فتوسل ها روشن كردن چراغ های بیرونی در هنگام غروب آفتاب و خاموش شدن در سپیده دم است. از آنجا که آنها میزان نور محیط را حس می کنند ، فتوسل ها به طور خودکار با تغییرات فصلی در چرخه روز / شب تنظیم می شوند و از زمان صرفه جویی در نور روز بی تأثیر هستند. فتوسل های کنترل کننده چراغ های بیرونی همراه با تایمرهایی که لامپ های داخلی را روشن می کنند وقتی خانه نیستید ، توهم اشغال را ایجاد می کنند ، که می تواند مزاحمان را مهار کند. سایر کاربردهای فتوسل شامل روشن کردن پارکینگ یا چراغ های خیابانی بعد از تاریکی ، تنظیم نورهای داخلی برای جبران تغییر سطح نور طبیعی یا روشن یا خاموش کردن علائم تجاری که در تاریکی روشن می شود.

لامپ های سنسور دار حساس به حرکت:

تفاوت اصلی بین سنسور های  فتوسل و سنسور های حرکتی در این است که اولی میزان تغییر نور را تشخیص می دهد و دومی نسبت به حرکت بدنی واکنش نشان می دهد. دو نوع آشکارساز حرکتی وجود دارد. مدلهای فعال نور، رادیو یا صدای مافوق صوت را منتشر می کنند. حرکت در ناحیه تشخیص سیگنال های منعکس شده را تغییر داده و حسگر را فعال می کند. برخی از این دستگاه ها حتی می توانند حرکات را در گوشه و کنار حس کنند. سنسورهای حرکتی منفعل انرژی مادون قرمز را که توسط اشیاء گرم مانند حیوانات یا افراد خاموش می شود ، تشخیص می دهند. هنگامی که این نقاط گرم حرکت می کنند ، باعث ایجاد حسگر و هر مدار الکتریکی متصل در لامپ می شوند.

بسیاری از سنسورهای حرکتی برای ارائه پوشش پیشرفته و از بین بردن محرک های مثبت کاذب از ترکیبی از روش های تشخیصی استفاده می کنند. دستگاه هایی که برای استفاده در فضای باز طراحی شده اند اغلب شامل یک عملکرد فتوسل هستند که سیستم را در طول روز خاموش می کنند و این باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. تایمرهای قابل تنظیم در برخی از سنسورها به شما امکان می دهد کنترل کنید که لامپ های سنسور دار وصل شده پس از تشخیص حرکت ، فعال باشند یا فعال نباشند.

عملکرد آشکارساز سنسور های حرکتی در لامپ سنسور دار:

سنسورهای حرکتی معمولاً هنگام حرکت در ناحیه تحت پوشش خود ، برای روشن کردن لامپ های سنسور دار فضای باز استفاده می شوند. آنها همچنین به عنوان سنسور اشغال در مصرف انرژی در ساختمان های تجاری استفاده می شوند و چراغ ها را در دفاتر خالی خاموش می کنند. بسیاری از این محصولات دارای مناطقی با حسگر قابل تنظیم هستند و به شما امکان می دهند مکان های خاصی مانند مسیرهای رانندگی یا مسیرهای پیاده روی را بدون انتخاب حرکت از شاخه های درخت یا خیابان های اطراف خود بپوشانید.

کاربرد و مزایای انواع لامپ های سنسور دار:

همان طور که در متن های بالا گفته شد لامپ سنسور دار با خاموش شدن در زمانی که به لامپ احتیاجی نیست و همچنین روشن شدن این لامپ زمانی که به آن نیاز است به طور قابل توجهی در کاهش هزینه های برق ساختمان موثر بوده است. این لامپ ها همچنین با هزینه راه اندازی پایین، باز هم در کاهش هزینه های برق ساختمان موثر هستند. هر یک از این لامپ ها با وجود این که قابل تنظیم می باشند ولی برای محیط خاص خود مناسب هستند. مثلا لامپ های سنسور دار حرکتی را می توان برای فضا های بسته ای که امکان باد، باران و … کمتر وجود دارد و در نتیجه حرکت اضافه ای توسط شیء بی جان یا حیوانی مثل سگ و گربه های خیابانی رخ نخواهد داد و به این ترتیب سنسور مثبت کاذب نیست و می توان گفت نیروی برق کمتر به هدر می رود. لامپ های حرکتی برای راهرو و راه پله و پارکینگ ها مناسب استفاده می باشند.

لامپ های سنسور دار حساس به نور مانند فتوسل ها نیز برای محیط هایی مناسب هستند که اولا در سایه قرار نگیرند و دوم اینکه در فضای بیرون نصب شوند تا سنسور های آن قادر به تشخیص درست شب و روز باشند. این لامپ ها در باغ، حیاط ها و تراس و ایوان بسیار مناسب استفاده می باشد.