صرفه جویی در مصرف برق ساختمان‌ها با چراغ های سنسوردار

متا: در این مقاله با تاثیر استفاده از چراغ های سنسوردار در صرفه جویی در مصرف برق و سایر روش‌های کاهش مصرف برق در ساختمان ها آشنا خواهید شد.

خوشبختانه در کشوری زندگی می‌کنیم که سرشار از منابع و ذخایر انرژی‌های مختلف است ولی با توجه به اینکه این انرژی‌ها روز بروز در کاهش هستند باید راهکارهایی برای کاهش مصرف آن‌ها در نظر گرفت. برق از انرژی‌‌های بسیار پر مصرف در صنایع مختلف و ساختمان‌ها است که به منظور کاهش مصرف آن امروزه راهکارهایی بسیاری روی کار آمده که یکی از آن‌ها استفاده از چراغ های سنسوردار است. در مقاله قصد داریم انواع روش‌های صرفه جویی در  مصرف برق ساختمان‌ها و تاثیر استفاده از چراغ های سنسوردار بدین منظور را مورد بررسی قرار دهیم.

چراغ های سنسوردار و کاهش مصرف برق

استفاده از تکنولوژی‌های جدید باعث شده تا محصولات کاربردی به وجود بیایند که یکی از آن‌ها چراغ های سنسوردار است. چراغ های سنسوردار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نسبت به حرکت‌ها و جابه‌جایی حساس هستند و در صورت هر حرکتی روشن می‌شوند و پس از زمان مشخصی که قابل تنظیم است، خاموش خواهند شد. نکته قابل توجه درباره چراغ های سنسوردار آن است که این چراغ ها متناسب با نور محیط قابل تنظیم هستند و در صورتی که در محل مورد نظر در روز روشنایی به مقدار کافی باشد، روشن نخواهند شد. 

چراغ های سنسوردار در انواع مدل‌های مختلف تولید می‌شوند که یکی از مدل‌های پرکاربرد آن‌ها چراغ های سقفی سنسوردار هستند که از آن‌ها معمولا در راه پله ها و راهروها استفاده می‌شود. این چراغ ها به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می‌شوند و با استفاده از آن‌ها نگرانی بابت فراموش خاموش کردن چراغ ها وجود ندارد. با تهیه چراغ های سنسوردار سقفی علاوه بر آنکه در مصرف برق صرفه جویی می‌شود، می‌توان شاهد کاهش هزینه‌ها نیز بود زیرا این محصول نیاز به خرید تجهیزاتی مانند تایمر، کلید برق و … ندارد. همچنین باید اشاره کرد که تکنولوژی به کار رفته در چراغ های سنسوردار به گونه‌ای است که با خرید آن‌ها نیازی به چراغ های دیگر نیست زیرا این چراغ ها به خوبی نور محیط را تامین می‌کنند.

تاثیر خاموش کردن لامپ های اضافی در مصرف برق

شاید برای شما هم بارها اتفاق افتاده باشد که پس از آنکه از محلی خارج شدید، فراموش کرده باشید که لامپ آن را خاموش کنید که همین امر باعث هدر رفتن انرژی برق می‌شود. خاموش کردن لامپ های اضافی در منزل و هر مکان دیگری تاثیر بسیار زیادی روی صرفه جویی در مصرف برق دارد. همچنین باید اشاره کرد که به منظور صرفه جویی در مصرف برق بهتر است، بسیاری از کارها را در طول روز و با استفاده از نور خورشید انجام داد تا در شب نیازی به استفاده از لامپ های زیاد نباشد. استفاده از چراغ های سنسوردار و همچنین لامپ های کم مصرف و LED‌ نیز تاثیر شگفت انگیزی در کاهش مصرف برق خواهند داشت.

توجه به برچسب لوازم خانگی

امروزه بسیاری از شرکت های تولید کننده لوازم برقی و خانگی تلاش بر آن دارند که محصولات را با حداقل مصرف برق طراحی کنند. به همین منظور روی تمامی وسایل برقی برچسبی قرار داده شده است که میزان مصرف برق هر وسیله را به صورت واضح نشان می‌دهد. در این بین ترجیح بر خرید دستگاه‌هایی است که در رتبه‌بندی +++A قرار گرفته‌اند زیرا این وسایل نسبت به سایر لوازم خانگی از حداقل مصرف برق برخوردار هستند و با خرید آن‌ها علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی می‌توان شاهد هزینه‌ها نیز بود. 

استفاده از پنجره‌های دوجداره

با توجه به اینکه با شروع فصل تابستان نیاز به استفاده از کولر و وسایل سرمازا در تمامی ساختمان‌ها احساس می‌شود، به منظور حفظ هوای خنک داخل ساختمان‌ها توصیه می‌شود که از پنجره‌های دوجداره استفاده شود. این پنجره‌ها از خروج هوا جلوگیری می‌کنند و باعث نگهداری هوای خنک داخل ساختمان‌ها می‌شوند که همین امر سبب می‌شود تا نیازی به روشن بودن دائم کولر نباشد و در نتیجه می‌توان در مصرف برق صرفه جویی به عمل آورد.

عدم پر کردن زیاد یخچال و فریزر

شاید فکر کنید که پر کردن زیاد یخچال و فریزر تاثیری بر مصرف برق نداشته باشد، ولی باید گفت در صورتی که یخچال یا فریزر بیش از اندازه پر شوند بر مصرف برق تاثیر چشم‌گیری خواهند داشت. این موضوع به دلیل آن است که قرار گیری مواد غذایی مختلف در کنار هم مانند یک عایق برای ذخیره انرژی عمل خواهند کرد که همین عامل باعث می‌شود تا یخچال یا فریزر به برق بیشتری برای تولید سرما نیاز داشته باشند.

سخن آخر

هرچند راهکارهای بسیاری برای صرفه جویی در مصرف برق وجود دارد ولی یکی از بهترین و آسان‌ترین آن‌ها استفاده از چراغ های سنسوردار است. با بهره‌مندی از این چراغ‌ها علاوه بر کاهش مصرف برق می‌توان شاهد کاهش هزینه‌های ساختمان نیز بود چراکه این چراغ ها از طول عمر بیشتری برخوردار هستند و در بازه زمانی طولانی بدون هیچ نگرانی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.