برای گفتن از رابطه لامپ های سنسور دار  و محیط زیست بهتر است کمی به عقب برگردیم. انسان از ابتدای دوره ای که پا به جهان هستی گذاشت تا به امروز پیشرفت های بسیاری را تجربه کرده است. این پیشرفت در ابتدا به کمک طبیعت و عناصر طبیعی بود. اما کم کم انسان احساس قدرت بسیاری کرد و درگیر این توهم شد که می تواند طبیعت را کنترل کند. همین تفکر کم کم انقلاب صنعتی را ایجاد کرد و طبیعت در این انقلاب بزرگ ترین ضربه ها را خورد. ضربه هایی که تا امروز هنوز رد خون آن قابل مشاهده است. انسان نمی دانست که منشا ذاتی خود او نیز طبیعت است و هر چه با طبیعت بجنگد به نوعی با خودش جنگیده است و خود را به ورطه نابودی می کشاند. در قرن اخیر این مفهوم کم کم مورد توجه قرار گرفت و با رد گیری ریشه های این مفهوم شاید بزرگانی چون ارسطو و افلاطون و … را بتوان پایه گذار همچنین نظری دانست. اما چیزی که مهمتر از ریشه یابی نیاز ذاتی انسان به طبیعت به نظر می آید به آن توجه کنیم این است که طبیعت ضربه ای هولناک در تاریخ بشریت خورده است و اگر می خواهیم روند این آسیب را رو به بهبودی برگردانیم، چاره ای جز این نداریم که تا می توانیم از زدن کوچک ترین ضربات به طبیعت بپرهیزیم.

در کلام بهتر طبیعت و محیط زیست این قابلیت را دارد که بتواند خودش را ترمیم کند و همین علت ضامن اصلی بقای طبیعت بوده است. اما نکته ای که به خوبی همه ما میدانیم این است که بعد از دوره انقلاب صنعتی وابستگی انسان به منابع زمینی و زیرزمینی گسترش چشمگیری داشته است. این اتفاق به قدری عمیق بوده است که امروزه هر کاری که بخواهیم انجام دهیم حداقل به یکی از این منابع زمینی یا زیر زمینی نیاز داریم. هر چه نیاز ما به این منابع بیشتر باشد، قدرت تخریب شوندگی محیط زیست نیز بیشتر می شود. حال که نه می توان قید منابع محیط زیست را زد و نه دلمان می خواهد که دست به تخریب آن بزنیم، باید دنبال راه دیگری بود و آن چیزی جز مصرف درست و بهینه از منابع نمی باشد.

سرعت مصرف را کنترل کنید

احتمالا کم کم اهمیت لامپ های سنسور دار و نقش آن ها در حفظ محیط  زیست را کم کم متوجه می شوید. اما برای روشن تر شدن داستان بهتر است به یک واقعیت اشاره کنیم. محیط زیست به هیچ عنوان دنبال این موضوع نیست که بخواهد منابع و امکانات خود را از انسان ها و نسل بشر دریغ کند. بگذارید این گونه به داستان نگاه کنیم. طبیعت قادر است خود را ترمیم کند اما به شرطی که سرعت تخریب کمتر از سرعت ترمیم باشد. بنابراین اگر انسان ها بتوانند میزان مصرف خود و سرعت مصرف و نیاز خود را کنترل کنند محیط زیست میتواند این فرصت را داشته باشد که خود را بازسازی کند.

اما لامپ های سنسور دار چگونه می توانند به این موضوع کمک کنند؟ در سال های گذشته مصارف انرژی اصولا به موارد بزرگترین مانند میزان مصرف سوخت ماشین آلات و میزان آب مصرفی در کشاورزی و صنایع و … معطوف بود. اما بعد از این که بیشتر کشورها توانستند این گونه موارد را کنترل کنند مشخص شد که هنوز سرعت مصرف که برابر با سرعت تخریب محیط زیست است هنوز بسیار بالاتر از سرعت ترمیم طبیعت است. از این رو سعی شد نگاهی دیگر به نوع مصرف انسان ها شود.

نکته مهم و اساسی در این میان این است که یک قطره مصرف اضافه در یک خانه موردی است که کمتر کسی آن را می بیند و کمتر انسانی آن را قابل ارزش می داند. اما همین قطره وقتی به تعداد خانه های مصرف کننده آب و منبع آبی ضرب می شود مشخص می شود که چه حجم بزرگی از آب تنها و تنها و تنها صرف همین بی توجهی بسیار کوچک می شود. این موضوع که به نوعی ضرب المثل معروف فارسی ” قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود ” را به خوبی به ذهن انسان متبادر می کند.

لامپ های سنسور دار  ومصارفی کوچک با اثراتی بزرگ در محیط زیست

بنابراین وقتی یک قطره کوچک آب می تواند حجم بزرگی از منابع آبی را به هدر بدهد، یک ثانیه روشن ماندن اضافه یک چراغ می تواند چندین برابر اثرات مخرب تری داشته باشد. زیرا برای تولید نیروی برق به منبع آبی و منابع گلخانه ای مانند زغال سنگ یا موادی چون نفت و غیره نیاز است. از این رو به ازای هر یک ثانیه روشن ماندن چراغ، حجم بزرگی از این منابع به طور مشترک از دست می رود. حال شما تصور کنید این یک ثانیه تبدیل به یک دقیقه و یا یک ساعت شود. حجم تخریب ضرب در 60 و یا 3600 خواهد شد مسلما عددی بزرگ است. لامپ های سنسور دار دقیقا بر اساس همین نیاز وارد صنعت شد. یعنی بزرگترین اتفاقی که لامپ های سنسور دار در زندگی بشری رقم زد این بود که باعث شد مصرف برق در روشنایی محل های عبوری مانند راهروها تحت کنترل باشد و بر اساس میزان عبور و مرور زمان مشخصی برای روشن ماندن آن صرف شود. از طرفی به سبب استفاده از سنسور در لامپ های سنسور دار این امکان وجود دارد که این لامپ تنها در حضور کسی روشن شود و این بهترین اتفاقی است که می تواند باعث کنترل انرژی  و در نهایت کنترل بهتر منابع طبیعی در محیط زیست شود. یادتان باشد چه در مورد لامپ های سنسور دار چه در سایر موارد این جزئیات است که می تواند تغییر اساسی را ایجاد کند. به قطره های کوچکی که بیهوده از بین می رود فکر کنید. آن وقت است که محیط زیست نجات پیدا می کند.