لامپ های سنسور دار امروز بیش از آن که یک امکان جانبی باشد، یک نیاز اساسی برای ساختمان ها محسوب می شود. این نیاز را می توانیم از چند جنبه نگاه کنیم.

اولین بعد نیاز اساسی را می توانیم حساسیت های محیط زیستی بدانیم. محیط زیست امروز ما آن قدرت چندین سال و قرن پیش را ندارد. گرچه محیط زیست توانایی بازسازی خود را دارد اما باید قبول کرد که سرعت تخریب شدن آن در سال های گذشته چند برابر سرعت بهبود یافتنش است. از این رو باید انسان دست به کار شودو مهمترین کاری که می کند این باشد که راه تخریب و سرعت تخریب را کم کند تا به طبیعت این فرصت داده شود که خود را پیدا کند و بهبودی خود را حاصل کند.

بعد دومی که لزوم استفاده از لامپ های سنسور دار را برای انسان ها فراهم کرده است این است که دنیا به سمت هوشمند سازی های متعدد پیش رفته است. به معنی دیگر انسان دوست دارد هر چیزی که در اطرافش قرار دارد، خودش بتواند خودش را هدایت و کنترل کند. گرچه لامپ های سنسور دار براساس تعریف ذهنی ما در دسته وسایل هوشمند قرار نمی گیرد. اما این قابلیت را دارد که کارایی خود، یعنی روشنایی را کنترل کند. این به اندازه کافی می تواند ما را از نظر هوشمندی راضی کند.

جنبه دیگری که در سال های گذشته بسیار مطرح می شود این است که دکوراسیون منازل و ساختمان ها باید بر اساس یک اصول خاص ایجاد شود. جذابیت در دکوراسیون امروز می تواند حرف اساسی را بزند و بسیاری به دنبال این هستند که دکوراسیون را به شکلی جذاب و زیبا در ساختمان خود اجرا کنند. در این دید، هر وسیله، چه کوچک و چه بزرگ تایر مخصوصی در دکوراسیون خواهند داشت. در این بین بهترین وسیله در دکوراسیون این است که اصلا حضور و وجود نداشته باشد تا جای بیشتری برای انجام انواع کارهای دکوری باشد. از این رو لامپ های سنسور دار با حذف کابل کشی اضافی و کلید های برق باعث شده اند که دکوراسیون خانه و ساختمان راه ساده تری را رو به جلو بپیماید. همانطور که می بینید گستردگی لامپ های سنسور دار در این ابعاد باعث شده است که استفاده از آن ها تبدیل به یک نیاز و ضرورت شود.

لامپ های سنسور دار چه ویژگی هایی دارد؟

لامپ های سنسور دار چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که در بالا دیدیم لامپ های سنسور دار توانسته اند در ابعاد مختلف زندگی انسان تاثیر بگذارند. حال باید دید چه ویژگی هایی در لامپ های سنسور دار باعث شده است تا این گستردگی ابعاد ایجاد شود. در نظر داشته باشید که هر اتفاقی و هر وسیله ای که توسط انسان ساخته می شود مسلما تاثیراتی در دنیای اطراف ما خواهد داشت. برخی از این تاثیرات مثبت و برخی دیگر منفی است. اما دسته دیگر از وسایل وجود دارد که نسل دوم یا سوم وسایل دیگر محسوب می شوند. به بیان دیگر برخی از لوازم صرفا جهت بهبود دادن عملکرد لوازم دیگر طراحی و ساخته می شود. اصلی ترین ویژگی لامپ های سنسور دار این است که یک وسیله بهبود یافته از سیستم روشنایی سنتی می باشد.

این بهبود دقیقا در راستای همان ابعاد گفته شده در بالا می باشد. در کلام بهتر لامپ های سنسور دار با حذف کنترل انسانی در واقع خطای انسانی را از گردونه این داستان خارج کردند. این عمل موجب شد که هوشمندسازی در کنار حفظ محیط زیست قرار بگیرد.

از طرف دیگر با حذف کابل کشی های اضافی و حذف کلید برق می توان با قاطعیت گفت که لامپ های سنسور دار امنیت بیشتر نسبت به لامپ های قدیمی دارند. مسئله امنیت ابتدا در یک سیم کشی ساده دیده نمی شود. اما وقتی مسئله را در سطح کلان تر نگاه می کنیم و با مسائلی چون نوسان های برقی، کهنگی سیم کشی و … روبه رو می شویم کم کم مفهوم امنیت برای ما جور دیگری نمایان می شود.

به طور کلی می توان گفت لامپ های سنسور دار توانست انقلابی در حد و اندازه های خودش در سیستم روشنایی ایجاد کند. در این مقاله مهمترین ویژگی های این لامپ ها را بیان کردیم. اما توجه داشته باشید که لامپ های سنسور دار بیش از آن که ویژگیهایش را ما را مجذوب خود کند، راحتی در استفاده اش برای ما اهمیت بالاتری دارد.

نتیجه یک بحث شیرین

نتیجه یک بحث شیرین

می توان به سادگی گفت که امروز دنیا رو به تغییر گذاشته است و ما خواسته یا ناخواسته مجبوریم به این تغییرات تن دهیم. تجربه نیز ثابت کرده است هرچه قدر دیرتر بخواهیم به این مسیر بیاییم باید هزینه بیشتری نیز پرداخت کنیم. البته باید دقت کرد که مسیر درستی را انتخاب کرده باشیم و درگیر برخی مسائل پیش افتاده نشویم. برای تشخیص این اتفاق کافی است به کارایی های آن چیز نگاه کنید. اگر این کارایی ها مطابق انتظار شما باشد و بتواند نیاز شما را راحت تر و سریع تر و امن تر برطرف کند، آنگاه به آن فرصت حضور بدهید. اما اگر این وسیله کارایی خاصی برای شما ندارد زود باید فهمید که آن وسیله تنها چیزی جز سودسازی موقت برای عده ای فرصت طلب نمی باشد.

با این توصیف به نظر می رسد در جاهایی مثل راهروها، راه پله ها و سرویس های بهداشتی، بهتر است از لامپ های سنسور دار استفاده کرد. به خصوص در سازمان ها و ادارات عمومی که تعداد رفت آمد ها و عدم وجود یک مسئول مشخص برای روشن و خاموش کردن ما را وادار می کند که از این لوازم بهینه شده استفاده کنیم. نظر شما آیا غیر از این است؟