انسان هرچه بیشتر رو به جلو پیش رفت، بیشتر خواستار آسایش و آرامش شد. این عطش برای رسیدن به آرامش بیشتر به نوعی انسان را تنبل کرد. تنبل به این مفهوم که انسان دوست دارد هر چیزی را که میخواهد فارغ از بزرگی یا کوچکی آن در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین میزان زحمت به دست بیاورد. از این رو مباحثی چون ساختمان های پیش ساخته و .. ایجاد شده است. چرا که نیمی از مسیر ساخت خانه ها در کارخانه می گذرد و دیگر رنج بسیاری از مسیر را نمی خواهد به خود بدهیم. اما این اتفاق در کنار راحتی، عیبی بزرگ به همراه دارد. بزرگترین عیب این اتفاق در این است که میزان توانایی انسان در شخصی سازی کم و کم تر می شود. در مثال همان خانه های پیش ساخته شما اگر بخواهید یک پنجره جدید ایجاد کنید، تقریبا تصمیمی غیر ممکن گرفته اید. همین امر کم کم به جزئیات زندگی ما نیز رسوخ کرده است. از طرفی دیگر با هوشمندسازی خانه ها و ساختمان ها، مفاهیم تعویض و جابجایی تقریبا معنی خود را از دست می دهد. امروز دنیا به این سمت حرکت می کند که طول عمر وسایل را چندین برابر کند تا این تناقض عدم توانایی جابه جایی به نوعی حل شود. در این بین می توان گفت که اگر بخواهید با دنیا حرکت کنید ( مجبورید که با پیشرفت دنیا شما نیز پیشرفت کنید! ) باید کم کم به فکر استفاده از وسایلی باشید که طول عمر بالاتری دارند و نیاز کمتری به تعویض داشته باشند. یکی از ساده ترین این وسایل که می تواند به عنوان شروع کننده یک تغییر در زندگی نیز مورد توجه قرار بگیرد، همین لامپ های سنسور دار می باشد. در ادامه قصد داریم لامپ های سنسور دار را از نظر طول عمر مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

لامپ های سنسور دار و عوامل موثر در طول عمر

برای روشن شدن بحث بهتر است چند دقیقه ای لامپ های سنسور دار را فراموش کنید. به نظر شما مهمترین عوامل تعیین کننده طول عمر انسان چه می تواند باشد؟ اصولا هر چه که الان بیان کنیم در واقع عوامل محدود کننده عمر انسان می باشد. اما نکته جالب اینجاست که تمام این عوامل محدود کننده کاملا جزئی هستند. به طور کلی سیگار کشیدن را یکی از عوامل تعیین کننده طول عمر انسان می دانند اما طبق تخمین های زده شده، هر نخ سیگار تنها یک ساعت از عمر انسان کم می کند. ابتدا این آمار چندان برای ما مهم به نظر نمی رسد. اما وقتی در صورت کلی نگاه کنیم متوجه می شویم که چندین ماه و سال را به خاطر همین سیگار از دست داده ایم.

منظور ما از بیان این مثال این است که مفهوم بزرگی مانند طول عمر توسط عوامل جزئی محدود می شود. از این رو اگر می خواهید وسایل شما از  طول عمر بهتری برخوردار باشد و زمان زیادتری برای شما عمر کند حتما حتما به دنبال نکات و عوامل محدود کننده جزئی بگردید.

در مبحث روشنایی نیز یکی از مهمترین و جزئی ترین عامل های محدود کننده طول عمر وسایل را میزان تعداد روشن و خاموش شدن و طول مدت روشن ماندن لامپ می باشد. در دید اول لامپ عادی با لامپ های سنسور دار در این عوامل برابر هستند. چرا که تعداد روشنایی بر اساس ورود انسان رقم می خورد و میزان روشنایی را نیز حضور انسان تعیین می کند از این رو در دید اول به نظر می رسد که هر دو این سیستم های ساده دارای طول عمر یکسانی باشند.

اما نکته جذابی که در این بین وجود دارد این است که دو عامل گفته شده در بالا در لامپ های عادی در اختیار انسان قرار داد و در لامپ های سنسور دار به دست خود سیستم روشنایی می باشد. همین تفاوت کوچک می تواند تفاوت عمده ای در میزان طول عمر سیستم روشنایی ما داشته باشد.

انسان اصولا موجودی با خطاپذیری بالا است. از این رو ممکن است حتی در زمانی که در راهرو یا راه پله حضور ندارد چراغ را روشن بگذارید و این یعنی کم شدن طول عمر لامپ یا بخواهد به هر علت در فاصله زمانی چند ثانیه لامپ را روشن و خاموش کند.

نداشتن قطعه حرکتی و در نتیجه طول عمر بیشتر لامپ های سنسور دار

همانطور که در بالا گفته شد یکی از موارد محدود کننده طول عمر در سیستم روشنایی حذف کلید روشن و خاموش می باشد. این کلید یک عامل مکانیکی محسوب می شود. همانطور که میدانید بزرگترین ایراد عوامل مکانیکی این است که استهلاک بسیار بالایی دارند و موجب می شوند که سیستم طول عمر پایین تری پیدا کند.

بجز این مورد، وجود سنسورهای نوری که بر اساس حضور یا عدم حضور انسان مدار را به شکل الکتریکی قطع و وصل می کند بزرگ ترین عامل افزایش طول عمر در لامپ های سنسور دار محسوب می شود. در واقع بر خلاف تصور سیستم قطع و وصل در لامپ های سنسور دار به واسطه یک عامل مکانیکی نمی باشد و این کار به شکل الکترونیکی انجام می گیرد.

همانطور که مشاهده می کنید لامپ های سنسور دار برخلاف تصور ابتدایی می تواند طول عمر بسیار بالاتری نسبت به سیستم های سنتی تر داشته باشد. این موضوع علاوه بر این که ما را در مسیر درست پیشرفت جهانی قرار می دهد، می تواند در طولانی مدت باعث صرفه جویی های اقتصادی شود. به نظر می آید با توجه به افزایش قیمت لامپ ها و سیستم های ساده روشنایی، طول عمر یک عامل مهم اقتصادی برای ما محسوب شود.