لامپ های سنسور دار مانند هر وسیله ای دیگر دارای کاربردی خاص است که کاربر ارائه این کاربرد را بی کم و کاست انتظار دارد. مسلما اولین هدف استفاده از لامپ های سنسور دار را روشنایی و پخش نور بهتر آن است. اما این کاری است که لامپ های معمولی نیز انجام می دهند. بنابراین علاوه بر پخش نور بهتر لامپ های سنسور دار باید کارایی دیگری نیز برای کاربر داشته باشند، بهترین کارایی جانبی آن ها را می توان روشن و خاموش شدن خودکار آن ها دانست.

توانایی روشن و خاموش شدن خودکار و داشتن پخش نور بهتر از عمده نیاز های کاربر نسبت به لامپ های سنسور دار است. یادتان باشد که عمده ایرادات و عیب هایی که یک وسیله ممکن است داشته باشد و ما به عنوان کاربر متوجه آن شویم در بخش همین کاربردها و کاربری ها خواهد بود.

در کلام بهتر چه در مورد لامپ های سنسور دار و چه در هر نوع وسیله دیگر عیب یابی به این معنی است که چیزی یا علتی باعث اختلال در ارائه کاربری آن شده است را پیدا و آن را حل کنیم.

جالب است بدانید بسیاری از مواردی که به عنوان عیب در لامپ های سنسور دار و یا دیگر وسایل ایجاد می شوند عمدتا قابل رفع است. بنابراین دانستن این سری موارد نه تنها باعث می شود عیب و ایراد ایجاد شده سریعتر رفع شود بلکه دست سودجویان و تعمیرکارانی که عمدتا دوست دارند یک مشکل کوچک را تبدیل به موردی بهرنج کنند کوتاه می کند. از این رو ما در این مقاله قصد داریم به عیب یابی در  لامپ های سنسور دار بپردازیم و سعی کنیم با راه حل های ساده این سری از مشکلات را حل کنیم. بنابراین اگر لامپ سنسورداری دارید و یا این که قصد خرید آن را دارید پیشنهاد می دهیم این مقاله را از دست ندهید.

ایراد سنسور در لامپ های سنسور دار

اصولا عمده مشکل لامپ های سنسور دار را می توان در بخش سنسور آن پیدا کرد. عملکرد این وسیله کوچک این گونه است که هنگام حس حرکت در محیط مدار برق را وصل می کند و هنگامی که حرکتی احساس نکند بعد از گذشت زمانی مشخص مدار را خاموش می کند.

اصولا مشکلات مربوط به سنسورها زمانی مشخص می شود که یا لامپ روشن نمی شود و یا این که این لامپ مدام روشن و خاموش می شود. این نشان می دهد که در سنسور این لامپ ایرادی پیش آمده است.

اگر لامپ مدام روشن و خاموش می شود مشخصا سنسور مدام در معرض تحریک شدن قرار گرفته است. حال اگر این روشن و خاموش شدن به شکل مداوم و منظم باشد نسبت به این که نا منظم باشد می تواند علت را تغییر دهد.

در صورتی که لامپ های سنسور دار به شکل نامنظم و بدون حضور کسی روشن می شود احتمالا باید رد پای یک موجود دیگری را در این میان پیدا کنیم. ابتدا مطمئن شوید در آن راهرو و یا راه پله حیوان یا پرنده ای حضور ندارد و امکان ورود نیز برای آن ها نیست. در این صورت سراغ خود محفظه لامپ بروید به احتمال بسیار بسیار بالا در این محفظه حشره ای گیر کرده است که مادامی که از کنار سنسور رد می شود آن را تحریک می کند. چون در این حالت حشره بسیار نزدیک به سنسور است حساسیت سنسور عمل می کند.

اما اگر سنسور به شکل منظم روشن و خاموش می شود احتمالا سنسور دچار سوختگی و شکست شده است. در این حالت با خرید یک سنسور حرکتی و تعویض آن می توانید مانند روز اول از لامپ خود استفاده کنید. البته در این مورد علت اصلی کمی پیچیده تر است. زیرا احتمال نوسانات بالایی برقی در ساختمان وجود دارد و همین نوسانات موجب همچنین ایرادی شده است. در این موارد بهتر است با یک تعمیرکار و برقکار حرفه ای تماس بگیرید.

عدم کارایی به موقع سنسور

یکی دیگر از عمده ایراداتی که در لامپ های سنسور دار ایجاد می شود این است که این سنسور این لامپ ها به موقع عمل نمی کند و معمولا با یک تاخیر زمانی خاص اقدام می کند. در این چنین شرایطی معمولا ایراد در سنسور نیست بلکه باید آن را در محیط اطراف خود پیدا کنید.

ابتدا باید به این سوال جواب دهید که این اتفاق از ابتدا بوده و یا خیر؟ اگر این مشکل از اول نصب بوده است بنابراین محل درستی برای نصب لامپ خود انتخاب نکرده اید زیرا درب ورود در محدوده سنسور قرار نگرفته است بنابراین از زمان ورود تا چند لحظه بعد که رو به جلو حرکت می کنید سنسور شما در محدود خود احساس می کند. این اتفاق معمولا در راهروهایی با سقف بلند اتفاق می افتد. از این رو پیشنهاد ما این است که به جای استفاده از لامپ های سنسور دار سقفی از مدل دیواری آن ها استفاده کنید.

اما اگر این تاخیر زمانی جدیدا ایجاد شده است به احتمال بالا مشکل را باید در محفظه محافظ لامپ پیدا کنید. این محفظه ممکن است به هر دلیلی کدر یا تیره شده باشد و یا یک ترک مانع از دید سنسور شده است. از این رو شما به سادگی می توانید با تمیز کردن محفظه و یا تعویض آن دید سابق سنسور را به او برگردانید و از عیب یابی که کردید لذت ببرید. در این مورد به سبب تمیز شدن محفظه لامپ، پخش نور بهتری نیز خواهیم داشت. این موارد از عمده ایراداتی بود که لامپ های سنسور دار معمولا دارند. همانطور که می بینید بسیاری از آن ها دلیلی ساده و شاید خنده دار دارند. کافی است کمی با دقت نگاه کنید.