بعد از اختراع لامپ توسط ادیسون و روشن شدن شب های بشریت، آدمی دانست که چیزی را به دست آورده است که هیچگاه نمی تواند از آن بگذرد و تا انتهای دوران انسانیت با او به همراه خواهد ماند. گرچه کاربردهای نیروی الکتریسیته یا همان برق رو به فزونی گذاشت و امروز به هر سمت که نگاه می کنیم مستقیم یا غیر مستقیم به نیروی برق وابستگی دارد، همچنان این روشنایی است که دلیل استفاده شب های ما از برق است. کافی است لحظه ای برق قطع شود. به واسطه حذف روشنایی زودتر از هر اتفاق دیگری بر این واقعیت می رسیم که نیروی برق برای مدتی قطع شده است. این سخن ما را به این نکته می رساند که در کنار برق سیستم روشنایی نیز اهمیت خاصی برای خودش دارد. از این رو در این مقاله قصد داریم سراغ  لامپ های سنسور دار برویم و اطلاعاتی جامع از آن ها به دست بیاوریم.

بزرگترین مزیت لامپ های سنسور دار این است که با حذف اختیارات انسان، خود تصمیم می گیرد بر اساس حضور انسان لامپی را روشن کند و در صورت نبود آدمی آن لامپ را خاموش کند. این اتفاق باعث می شود هم محیط زیست سرعت تخریب کمتری پیدا کند و هم این که هزینه های آدمی مشمول یک صرفه اقتصادی شود. اما این تنها فایده های لامپ های سنسور دار نیست. داشتن امنیت بالا به سبب کم شدن مسیر کابل کشی و همچنین کنترل جریان از دیگر مزیت های آن ها می باشد. اما همواره یک نکته در مورد استفاده از هر نوع مسئله ای معمولا دست کم گرفته می شود. معمولا ما دوست داریم بهترین جنس و بهترین کیفیت را داشته باشیم و می خواهیم این کیفیت را با پایین ترین و مناسب ترین قیمت خریداری کنیم اما یادمان می رود که از آن وسیله به خوبی مراقبت کنیم و نمی دانیم اگر به درستی مراقبت صورت نگیرد آن وسیله دچار استهلاک می شود و ما  را متوجه ضرر می کند. در ادامه قصد داریم به این بخش مهم از لامپ های سنسور دار بپردازیم.

 

نکاتی برای نگهداری از لامپ های سنسور دار

همانطور که در بالاتر گفته شد از مزیت های اصلی لامپ های سنسور دار این است که سیم کشی کمتری دارد و نسبت به لامپ های معمولی زمان کمتری را روشن می ماند. از این رو می توان گفت به طور کلی لامپ های سنسور دار از استهلاک کمتری برخوردار هستند. اما این اتفاق دلیل نمی شود که لامپ های سنسور دار را بدون نیاز به بازدید دوره ای دانست. بلکه می توان گفت این نوع لامپ ها بازه طولانی تری برای بازدید دارند به طور مثال هر دوسال یک بار می تواند زمان مناسبی برای این کار باشد. البته اگر شرایط ساختمان عادی باشد و اتفاقاتی نظیر رنگ کاری و … جود نداشته باشد این سخن درست.

اما در یک بازدید دوره ای به چه نکاتی باید توجه کرد. توجه داشته باشید زمان بازدید دوره با نوع لامپی که استفاده می کنید تعیین می شود. ممکن است نوع لامپ شما از مدل های ال ای دی و بسیار کم مصرف باشد در این صورت می تواند زمان بازدید را طولانی تر کند و یا اتفاقی برعکس بیفتد. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که بخش سنسور این سیستم های روشنایی از بخش لامپ آن جداست و شما می توانید بدون دستکاری سنسور لامپ را مانند یک لامپ عادی تعویض کنید.

نکته مهم در بازدید دوره ای تمیز کردن شیشه های محافظ لامپ های سنسور دار می باشد. این محافظ ها ممکن است بر اثر گذر زمان دچار کثیفی شوند و یا کمی ترک خوردگی داشته باشند. این گونه اتفاق ها نه تنها ممکن است باعث شود که لامپ های سنسور دار پخش نور بهتر خود را از دست بدهد بلکه احتمال ایجاد اختلال در کار سنسور را نیز دارد. از این رو تمیز کردن و یا تعویض شیشه محافظ از اصلی ترین کارهای بازدید های دوره ای می باشد.

سیستم لامپ های سنسور دار سیستم هایی کوچکی هستند که به هیچ وجه گستردگی خاصی ندارند از این رو احتمالا کل زمانی که برای یک بازدید یکی از آن ها صرف کنید چیزی حدود 10 دقیقه با احتساب زمان بالا رفتن و پایین آمدن.

آنچه بر ما گذشت

در این مقاله سعی داشتیم به یک نکته اساسی در زمینه لامپ های سنسور دار اشاره کنیم و آن حفظ و نگهداری از این لامپ ها و سیستم های روشنایی می باشد. حذف شدن کابل کشی ها و نبود کلید کنترل دلیل بر این نمی شود که به طور کامل این سیستم را به حال خود رها کنیم. از طرفی دیگر این سیستم گرچه می تواند خود را مدیریت کند اما هوش استفاده از اطلاعات و دیتا را ندارد. ممکن است ما بر اساس چیزی که فکر می کردیم زمان روشن ماندن بعد از نبود انسان را بسیار زیاد یا بسیار کم تصور کردیم. یکی از مزیت های این بازدید های دوره این است که کاری می کند تا ما بر اساس تجربه به دست آمده بتوانیم تنظیمی درست برای این سیستم اتخاذ کنیم.

یادتان باشد این سیستم این هوشمندی را نیز ندارد که مشکلات خود را به شکل واضح یا به واسطه یک کد بیان کند. بنابراین لازم است زمان های مشخصی را برای رسیدگی به آن ها در نظر بگیریم  و سعی کنیم در این زمان ها سرویسی کامل مخصوصا تمیز کاری خوب انجام دهیم. گرد و غبار می تواند مهمترین عامل اختلال در این سیستم ها محسوب شود. بنابراین در این بازدید ها یک دستمال با خود داشته باشید.