امروزه دنیا به سمتی پیش رفته است که دوست دارد هر چیزی را هوشمند کند. هوشمندی برای انسان به این معنی است که هر وسیله ای بتواند کارایی خودش را مدیریت کند و نیازی به نیروی انسانی نداشته باشد. این اتفاق باعث می شود انسان ها به راحتی و آسایش بیشتری برسند و همین موضوع عطش رسیدن به آن هوشمندی را چند برابر کرده است. اما جالب است بدانید که برخلاف تصور ما که هوشمندی را لزوما یک اتفاق عجیب و غریب می دانیم، این اتفاق می تواند بسیار ساده رخ بدهد، ساده در حد و اندازه های لامپ های سنسوردار. شاید باور این نکته سخت باشد که لامپ های سنسوردار چگونه هوشمندی را برای انسان فراهم می کند. برای درک این موضوع بهتر است به مفهوم هوشمندی نگاهی دوباره بیاندازید.

در تعریف هوشمندی ما می گوییم که به دنبال راهکاری هستیم تا یک وسیله تمام کارایی خود را کنترل و مدیریت نماید و نیروی انسانی در انجام این کارایی دخالت حداقلی یا صفر داشته باشد. حال به لامپ های سنسوردار نگاه کنید. کل کارهایی که ما از یک لامپ و یک عامل روشنایی در حد معمولی انتظار داریم این است که محیط مشخصی را تا زمانی که احتیاج داریم روشن نگه دارد. اغلب این کارایی به واسطه یک کلید روشن و خاموش انجام میگیرد. این کلید به نوعی رابط بین انسان و آن لامپ محسوب می شد. حال لامپ های سنسوردار با اساس قرار دادن روشن و خاموش شدن لامپ و روشنایی اوج رابطه انسان با خود را در حرکت انسان قرار داده است. به این صورت که به واسطه حضور انسان در محدوده سنسور، لامپ متوجه می شود و مدار خود را وصل می کند و در صورتی که حرکتی حس نکند بعد از گذشت زمان محدود خاموش می شود. با توجه به این اتفاق می توان گفت که لامپ های سنسوردار از هوشمندی نسبی خوبی برخوردار هستند. در حداقل ترین حالت امکان مدیریت کارایی خود را دارند. اما یک ویژگی اصلی هوشمندی در این گونه لامپ ها وجود ندارد و آن عدم توانایی یادگیری است که مسلما در آینده نزدیک نه تنها به این لامپ ها بلکه به تمام وسایل مورد استفاده در زندگی رسوخ می کند.

هوشمند سازی ساختمان با لامپ های سنسوردار

وقتی به عنوان ” هوشمند سازی ساختمان با لامپ های سنسوردار ” نگاه میکنیم متوجه یک نکته اساسی می شویم و آن این که ساختمان های امروزی سمت و سوی هوشمندی به خود گرفتند. گرچه این هوشمندی هنوز به معنی خودکار عمل کردن می باشد، اما تحت همین عنوان نیز تفاوت های بسیاری نسبت به گذشته کرده است.

کافی است به ساختمان خودتان یا اطرافیان خودتان نگاه کنید. از درب که وارد میشویم، درب پارکینگ بدون نیاز به نیروی انسان باز و بسته می شود، نسل جدید آیفون ها به واسطه تشخیص صدا و تصویر خود به خود درب را برای ما باز می کنند، لامپ های سنسوردار راهرو و راه پله را روشن می کنند و احتمالا یک بازویی اتوماتیک درب را پشت سر ما می بندد. در خانه نیز شیرآلات تنها منتظر دستان شما هستند و با دیدن دست یا شئی شروع به پاشیدن آب می کنند. انواع ماشین های ظرفشویی و لباسشویی و سرخ کن و … که هنوز مسیر بسیاری تا هوشمندی صد در صدی دارند به این وضعیت کمک کرده است.

همانطور که می بینید، ما در روزگاری زندگی می کنیم که احتمالا 50 سال پیش خواب این تغییرات را نیز نمی شد دید. جالب تر این جاست که نسل ما برای متعجب شدن از پیشرفت دنیا لازم نیست 50 سال صبر کند. چرا که سرعت پیشرفت به قدری بالا رفته است که در چند سال می توان گفت زیربنای زندگی ها عوض می شود.

لامپ های سنسوردار یکی از نمادهای کوچک و دم دستی دنیای نوین است. دنیایی که دکوراسیون و کارایی محصول و هوشمندی برای آن بیش از هرچیزی مهم است. کم کم ما انتظار داریم لامپ های سنسوردار قابلیت آموختن را به خود بگیرد و سعی کند بر اساس اطلاعات روزانه خود را بیشتر با شرایط منطبق کند. این اتفاقی نیست که بسیار دور باشد. شاید هم اکنون که این مطلب را می خوانید شرکتی در گوشه ای از دنیا در حال فروش این محصول می باشد!

لامپ های سنسوردار هوشمند، دوستدار طبیعت

فرق اساسی بین انسان و ماشین در این است که انسان کمتر می تواند نسبت به یک ماشین منطقی و حساب شده تر پیش برود. یک وسیله الکتریکی هوشمند قادر است اطلاعات را دسته بندی کند و از آن استفاده کند. این وسایل حتی به خطاهای خودشان نیز به دید یک اطلاعات مفید نگاه می کنند. از این رو مسلما دفعات بعد همچنین خطایی اتفاق نمی افتد. اما انسان به خوبی قادر است یک اشتباه را بارها و بارها و بارها تکرار کند و از درسی نگیرد.

با این که لامپ های سنسوردار موجود در بازار امکان یادگیری ندارند اما همین ویژگی یک نکته مثبت و بسیار بارز دارد و آن این که احتمال خطا در آن ها بسیار پایین خواهد بود. در این حالت دیگر روشن ماندن راه پله و فراموش کردن را شاهد نخواهیم بود. از این رو محیط زیست بزرگ ترین منفعت را از این اتفاق می برد. مسلما یکی از بزرگ ترین طرفداران لامپ های سنسوردار و هوشمندی را همین محیط زیست می توانیم بدانیم. چرا که هرچه استفاده از وسایل قانون مند تر باشد همانقدر منابع به شکل اصولی تری مورد استفاده قرار میگیرد. اما یادتان باشد محیط زیست به نوعی برای هوشمند سازی سرمایه گذاری کرده است. زیرا هر وسیله ای که در این مسیر قدم بر می دارد نیاز به یک انرژی اولیه مانند برق یا باطری می باشد که این خود باری اضافه برای طبیعت است.