چراغ سنسوردار در خانه های هوشمند


در این مقاله با موارد استفاده از چراغ سنسوردار در خانه های هوشمند و سایر تجهیزاتی که در این خانه‌ها از آن‌ها بهره گرفته می‌شود، آشنا خواهید شد.

خانه هوشمند چیست؟

به زبان ساده باید گفت خانه هوشمند، خانه یا ساختمان مدرنی است که تمامی تجهیزات و لوازم قرار گرفته در آن به یک سیستم مرکزی متصل هستند و با استفاده از آن کار خواهند کرد. در خانه‌های هوشمند این امکان برای اعضای خانه فراهم شده تا بتوانند در سراسر دنیا و تنها با استفاده از تلفن همراهشان قسمت‌های مختلف خانه را کنترل کنند.

بخش های تشکیل دهنده یک خانه هوشمند

همانطور که اشاره شد، خانه های هوشمند از تجهیزات و بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که در ادامه قصد داریم به بررسی تمامی این بخش‌ها بپردازیم:

1.      کنترل کننده مرکزی

از اصلی‌ترین تجهیزاتی که در خانه های هوشمند وجود دارد و به نوعی قبل تپنده این نوع خانه‌ها است، کنترل کننده مرکزی است. تمامی اجزا قرار گرفته در خانه های هوشمند با این کنترل کننده در ارتباط هستند و اطلاعات را از این دستگاه به دست می‌آورند.

2.      چراغ های سنسوردار

از تجهیزات مهم دیگری که در خانه های هوشمند بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، چراغ های سنسوردار است. این چراغ ها قابل نصب در قسمت‌های مختلف خانه هستند و با بهره‌مندی از آن‌ها دیگر نیازی به نصب کلید روی دیوارها نخواهد بود. چراغ های سنسوردار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با نصب آن‌ها در قسمت‌های مختلف خانه تنها در صورت نیاز به هر محیط چراغ روشن خواهد شد و به همین ترتیب در مصرف انرژی به میزان چشم‌گیری صرفه جویی به عمل می‌آید.

استفاده از چراغ های سنسوردار در ساختمان‌های مختلف کاهش هزینه‌ها و همچنین صرفه جویی در مصرف برق را به همراه دارد که همین عامل باعث شده تا این محصول به یکی از پرطرفدارترین اجزا تشکیل دهنده خانه های هوشمند تبدیل شود. نکته قابل توجه دیگر در رابطه با چراغ های سنسوردار آن است که این چراغ‌ها از طول عمر بالایی برخوردار هستند و در مدت زمان طولانی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

3.      دوربین های امنیتی هوشمند

دوربین‌های امنیتی که در خانه‌های هوشمند قرار می‌گیرند، امکان نظارت خانه را حتی در زمانی که ساکنان در بیرون از خانه هستند، نیز فراهم می‌کنند. سنسورهای حرکتی موجود در این دوربین‌ها توانایی تشخیص مهمانان، ساکنان، حیوانات خانگی و دزدها را دارند و در صورتی که رفتار مشکوکی به وجود آید، به صاحب خانه اطلاع رسانی می‌کنند.

4.      قفل های هوشمند

قفل‌های هوشمند از محصولات بسیار پرکاربرد در خانه های هوشمند هستند که با استفاده از آن‌ها درب‌ها به صورت اتوماتیک باز با بسته می‌شوند. علاوه بر این باید گفت که این قفل‌ها به گونه‌ای هستند که از راه دور نیز امکان باز و بسته کردن درب را فراهم می‌کنند. قفل‌های هوشمند مجهز به سنسور تشخیص اثر انگشت نیز هستند و با توجه به همین امر با بهره‌مندی از چنین قفل‌هایی می‌توان باعث افزایش امنیت ساختمان‌های مختلف شد.

5.      ترموستات‌های هوشمند

ترموستات‌های هوشمند این امکان را برای صاحبخانه‌ها فراهم می‌آورد تا بتوانند از راه دور دمای اتاق خود را کنترل کنند. این دستگاه قابلیت یادگیری رفتارهای صاحبخانه را دارد و به صورت خودکار با توجه به نیاز صاحبخانه دما را تغییر می‌دهد تا آسایش و راحتی برای ساکنین فراهم آورده شود. استفاده از ترمورستات‌های هوشمند در خانه‌ها علاوه بر راحتی صرفه جویی در مصرف انرژی را به همراه دارد.

6.      لوازم خانه هوشمند

در خانه های هوشمند از لوازم هوشمندی استفاده می‌شود که با اتصال هریک از آن‌ها به اینترنت می‌توان به آسانی نسبت به شروع یا قطع عملکرد هریک اقدام کرد. از جمله لوازم هوشمندی که وجود دارد، می‌توان به سیستم‌های صوتی، یخچال، لباسشویی، تلویزیون و … اشاره کرد.

سخن آخر

در این مقاله به بسیاری از تجهیزاتی که در خانه های هوشمند از آن‌ها استفاده می‌شود، پرداخته شد که با بهره‌مندی از هریک از آن‌ها می‌توان باعث حفظ امنیت بیشتر خانه شد و فضایی امن را برای خانواده به وجود آورد. این خانه‌ها از محبوب‌ترین خانه‌هایی هستند که در سال‌های اخیر بر تعداد‌ها افزوده شده است.

با توجه به امکاناتی که خانه های هوشمند در اختیار ساکنین قرار می‌دهند، به طور حتم می‌توان آرامش بیشتری را در آن‌ها تجربه کرد و از زمان خود بهترین بهره را برد. در میان تمامی تجهیزات خانه های هوشمند چراغ های سنسوردار از کاربری بیشتری برخوردار هستند زیرا از آن‌ها می‌توان در هر محیطی استفاده کرد و شاهد صرفه جویی در مصرف برق و کاهش بسیاری از هزینه‌ها بود.

بیشتر بخوانید

هوشمندی، ویژگی اساسی لامپ های سنسوردار

امروزه دنیا به سمتی پیش رفته است که دوست دارد هر چیزی را هوشمند کند. هوشمندی برای انسان به این معنی است که هر وسیله ای بتواند کارایی خودش را مدیریت کند و نیازی به نیروی انسانی نداشته باشد. این اتفاق باعث می شود انسان ها به راحتی و آسایش بیشتری برسند و همین موضوع عطش رسیدن به آن هوشمندی را چند برابر کرده است. اما جالب است بدانید که برخلاف تصور ما که هوشمندی را لزوما یک اتفاق عجیب و غریب می دانیم، این اتفاق می تواند بسیار ساده رخ بدهد، ساده در حد و اندازه های لامپ های سنسوردار. شاید باور این نکته سخت باشد که لامپ های سنسوردار چگونه هوشمندی را برای انسان فراهم می کند. برای درک این موضوع بهتر است به مفهوم هوشمندی نگاهی دوباره بیاندازید.

در تعریف هوشمندی ما می گوییم که به دنبال راهکاری هستیم تا یک وسیله تمام کارایی خود را کنترل و مدیریت نماید و نیروی انسانی در انجام این کارایی دخالت حداقلی یا صفر داشته باشد. حال به لامپ های سنسوردار نگاه کنید. کل کارهایی که ما از یک لامپ و یک عامل روشنایی در حد معمولی انتظار داریم این است که محیط مشخصی را تا زمانی که احتیاج داریم روشن نگه دارد. اغلب این کارایی به واسطه یک کلید روشن و خاموش انجام میگیرد. این کلید به نوعی رابط بین انسان و آن لامپ محسوب می شد. حال لامپ های سنسوردار با اساس قرار دادن روشن و خاموش شدن لامپ و روشنایی اوج رابطه انسان با خود را در حرکت انسان قرار داده است. به این صورت که به واسطه حضور انسان در محدوده سنسور، لامپ متوجه می شود و مدار خود را وصل می کند و در صورتی که حرکتی حس نکند بعد از گذشت زمان محدود خاموش می شود. با توجه به این اتفاق می توان گفت که لامپ های سنسوردار از هوشمندی نسبی خوبی برخوردار هستند. در حداقل ترین حالت امکان مدیریت کارایی خود را دارند. اما یک ویژگی اصلی هوشمندی در این گونه لامپ ها وجود ندارد و آن عدم توانایی یادگیری است که مسلما در آینده نزدیک نه تنها به این لامپ ها بلکه به تمام وسایل مورد استفاده در زندگی رسوخ می کند.

هوشمند سازی ساختمان با لامپ های سنسوردار

هوشمند سازی ساختمان با لامپ های سنسوردار

وقتی به عنوان ” هوشمند سازی ساختمان با لامپ های سنسوردار ” نگاه میکنیم متوجه یک نکته اساسی می شویم و آن این که ساختمان های امروزی سمت و سوی هوشمندی به خود گرفتند. گرچه این هوشمندی هنوز به معنی خودکار عمل کردن می باشد، اما تحت همین عنوان نیز تفاوت های بسیاری نسبت به گذشته کرده است.

کافی است به ساختمان خودتان یا اطرافیان خودتان نگاه کنید. از درب که وارد میشویم، درب پارکینگ بدون نیاز به نیروی انسان باز و بسته می شود، نسل جدید آیفون ها به واسطه تشخیص صدا و تصویر خود به خود درب را برای ما باز می کنند، لامپ های سنسوردار راهرو و راه پله را روشن می کنند و احتمالا یک بازویی اتوماتیک درب را پشت سر ما می بندد. در خانه نیز شیرآلات تنها منتظر دستان شما هستند و با دیدن دست یا شئی شروع به پاشیدن آب می کنند. انواع ماشین های ظرفشویی و لباسشویی و سرخ کن و … که هنوز مسیر بسیاری تا هوشمندی صد در صدی دارند به این وضعیت کمک کرده است.

همانطور که می بینید، ما در روزگاری زندگی می کنیم که احتمالا 50 سال پیش خواب این تغییرات را نیز نمی شد دید. جالب تر این جاست که نسل ما برای متعجب شدن از پیشرفت دنیا لازم نیست 50 سال صبر کند. چرا که سرعت پیشرفت به قدری بالا رفته است که در چند سال می توان گفت زیربنای زندگی ها عوض می شود.

لامپ های سنسوردار یکی از نمادهای کوچک و دم دستی دنیای نوین است. دنیایی که دکوراسیون و کارایی محصول و هوشمندی برای آن بیش از هرچیزی مهم است. کم کم ما انتظار داریم لامپ های سنسوردار قابلیت آموختن را به خود بگیرد و سعی کند بر اساس اطلاعات روزانه خود را بیشتر با شرایط منطبق کند. این اتفاقی نیست که بسیار دور باشد. شاید هم اکنون که این مطلب را می خوانید شرکتی در گوشه ای از دنیا در حال فروش این محصول می باشد!

هوشمند سازی ساختمان با لامپ های سنسوردار

لامپ های سنسوردار هوشمند، دوستدار طبیعت

فرق اساسی بین انسان و ماشین در این است که انسان کمتر می تواند نسبت به یک ماشین منطقی و حساب شده تر پیش برود. یک وسیله الکتریکی هوشمند قادر است اطلاعات را دسته بندی کند و از آن استفاده کند. این وسایل حتی به خطاهای خودشان نیز به دید یک اطلاعات مفید نگاه می کنند. از این رو مسلما دفعات بعد همچنین خطایی اتفاق نمی افتد. اما انسان به خوبی قادر است یک اشتباه را بارها و بارها و بارها تکرار کند و از درسی نگیرد.

با این که لامپ های سنسوردار موجود در بازار امکان یادگیری ندارند اما همین ویژگی یک نکته مثبت و بسیار بارز دارد و آن این که احتمال خطا در آن ها بسیار پایین خواهد بود. در این حالت دیگر روشن ماندن راه پله و فراموش کردن را شاهد نخواهیم بود. از این رو محیط زیست بزرگ ترین منفعت را از این اتفاق می برد. مسلما یکی از بزرگ ترین طرفداران لامپ های سنسوردار و هوشمندی را همین محیط زیست می توانیم بدانیم. چرا که هرچه استفاده از وسایل قانون مند تر باشد همانقدر منابع به شکل اصولی تری مورد استفاده قرار میگیرد. اما یادتان باشد محیط زیست به نوعی برای هوشمند سازی سرمایه گذاری کرده است. زیرا هر وسیله ای که در این مسیر قدم بر می دارد نیاز به یک انرژی اولیه مانند برق یا باطری می باشد که این خود باری اضافه برای طبیعت است.

بیشتر بخوانید

امنیت در لامپ های سنسور دار

امنیت یکی از اصلی ترین و بنیادی ترین نیازهای بشر و حتی حیوانات محسوب می شود. در حقیقت امنیت نیازی است که سعی می کند ضامن بقای موجود زنده باشد. به طور مثال فرار از یک خطر و یا واکنش های امنیتی بدن که برخی از آن ها اختیاری و برخی دیگر غیر ارادی است صرفا جهت زنده ماندن و نیاز به حیات صورت می گیرد. از این رو به هیچ عنوان نمی توان ناقض اهمیت امنیت در زندگی بود. از طرفی وقتی تمام زندگی را از نظر می گذرانیم متوجه می شویم که ناخودآگاه همه اتفاقاتی که رقم میزنیم در جهت رسیدن به امنیت بیشتر است. حتی خرید لامپ های سنسور دار نیز می تواند به امنیت ربط داشته باشد، کافی است با دقت بیشتری به آن نگاه کنید.

همانگونه که بسیاری از تعاریف از ابتدای خلقت انسان تا به امروز عوض شده است و یا دستخوش تغییراتی بوده است، امنیت نیز در بخش هایی از تعاریف خود تغییراتی را شاهد بوده است. در کلام بهتر بنیاد و اصل داستان امنیت به عنوان یک نیاز ذاتی و تضمین کننده بقا انسانی تغییری نکرده است. اما تعاریف انسان از مفهوم بقا عوض شده است. از این رو امنیت نیز شکلی جدید به خود گرفته است.

انسان امروزی دیگر نمی تواند تنها با یک خوراک ساده و خوابیدن در زمینی سفت و یخ زده زندگی کند و حتی زنده بماند، در حالی که این شرایط برای انسان های نخستین می توانست حکم بهشت را داشته باشد. بنابراین با پیشرفت انسان ها و بزرگ شدن خواسته های آن ها، امنیت نیز پیشرفت کرد و سعی کرد حد امنیت خوبی برای بشر فراهم بیاورد. از این رو در دنیای امروز دسترسی به تکنولوژی های روز دنیا و حضور در یک مکان پر از آرامش می تواند مصادیقی از امنیت محسوب شود. احتمالا کم کم با نقش لامپ های سنسور دار در امنیت آشنا می شوید. در ادامه قصد داریم بیشتر از این موضوع صحبت کنیم.

لامپ های سنسور دار و امنیتی که می خواهید لمس کنید

لامپ های سنسور دار و امنیتی که می خواهید لمس کنید

وقتی به اطراف خودمان نگاه می کنیم متوجه می شویم که همه ما با توجه به شرایط اقتصادی حاضر خطرهای متعدی را حس می کنیم. از این رو چندان نمی توانیم امنیت را به خوبی تجربه کنیم. از طرفی هر آنچه تا اینجا گفتیم مفاهیم انتزاعی و غیر قابل لمس بودند. بنابراین ممکن است این سوال به ذهن شما برسد که اگر بخواهیم امنیت را در لامپ های سنسور دار لمس کنیم، چگونه می توانیم آن را پیدا کنیم؟ پایین ترین اتفاقی که از نظر امنیتی در لامپ های سنسور دار می افتد و می تواند وجه تمایز خوبی در این زمینه نسبت به سایر روشنایی ها باشد این است که لامپ های سنسور دار از متراژ سیم بسیار پایین تری استفاده می کنند.

در واقع برق، انرژی است که می تواند بسیار خطرناک و کشنده باشد، این انرژی در بسیاری از مواقع توسط انواع کابل ها منتقل می شوند. بنابراین این کابل ها علاوه بر این که انرژی را با خود منتقل می کنند، در واقع خطری بزرگ را نیز با خود جابجا می کنند.

رابطه بین خطر و انرژی در کابل های برق چیزی شبیه به بازی ریسک می باشد. شما به خاطر داشتن یک امکان، مانند روشنایی، خطر حمل آن توسط کابل را به جان می خرید. حال وقتی بتوان به این امکان با کابل کمتر رسید، چرا باید ریسک بالاتر را پذیرفت؟

لامپ های سنسور دار در واقع با حذف درصد بالایی از کابل کشی ها، علاوه بر صرفه جویی در هزینه ریسک استفاده از سیستم برقی را کاهش می دهد. اما شاید شما درک درستی از ریسک و خطر سیم کشی نداشته باشید.

کافی است تصور کنید که به هر دلیلی خراشی کوچک در بخش بسیار کوچکی از سیم ایجاد شود، کوچک ترین رطوبت قادر است جرقه ای در این بخش کوچک ایجاد کند و این می تواند به معنی شروع یک آتش سوزی باشد. یا در کم ترین حالت نوسانات برق شهری همواره می تواند به عنوان یک خطر بالقوه محسوب شود. جریان کشیدن های اضافی احتمال آب شدن کابل های برق را در پی دارد. یک انتخاب ساده لامپ های سنسور دار می تواند همه این خطرات را در بخش روشنایی به صفر برساند.

امنیت فراتر از کابل کشی در لامپ های سنسور دار

امنیت فراتر از کابل کشی در لامپ های سنسور دار

اما بجز داستان کابل کشی و امنیت آن در لامپ های سنسور دار، این لامپ ها مزیت های امنیتی دیگری نیز دارند. به طور مثال وقتی یک لامپ و روشنایی مدام روشن بماند و یا در مدت زمان های کوتاه روشن خاموش شود، احتمال ایجاد جریان کوتاه، ترکیدگی لامپ و در کمترین حالت افزایش استهلاک لامپ می شود. در حالی که لامپ های سنسور دار با مدیریت روشن و خاموش کردن روشنایی مانع از این اتفاق می شود و کاری می کند که روشنایی تحت شرایط درست و کارآمد در اختیار ما قرار بگیرد.

اما اگر امنیت از سطح بالاتری نگاه کنیم، وقتی شما از لامپ های سنسور دار استفاده کنید در واقع منابع کمتری را مورد استفاده قرار می دهید و این باعث می شود محیط زیست سرعت تخریب کمتری داشته باشد. هرچه محیط زیست کمتر تخریب شود و هرچه بتوان بیشتر از موهبت های طبیعت استفاده کرد، در واقع ضامن بقای انسان و حیوانات خواهد بود. بنابراین استفاده از لامپ های سنسور دار می تواند  بشری را نیز در حد و اندازه های خودش حفظ کند. کافی است که به جزئیات ایمان داشته باشید. گاهی یک تعویض ساده می تواند یک چرخه را کامل کند و باعث باز شدن مسیری تازه در راه رسیدن به موفقیت شود. 

بیشتر بخوانید

قابلیت نصب و جابجایی در همه جا، جذاب و دوست داشتنی

احتمالا تا امروز کمتر به مواردی چون قابلیت نصب و جابجایی در همه جا  توجه داشته اید. اگر سیر پیشرفت بشر را از ابتدای خلقت تا به امروز مورد توجه قرار دهیم با یک روند جذاب و دوست داشتنی رو برو می شویم، روندی که برعکس تصور ما اصلا به صورت منطقی و خطی پیش نرفته است، بلکه چیزی شبیه به دایره های فنر بوده است. بگذارید بهتر این داستان را برای شما بگوییم. سیر پیشرفت انسان به گونه ای بوده است که ابتدا به طبیعت احترام می گذاشته سپس از آن استفاده کرده و در نهایت محیط زیست را به ورطه نابودی کشاند. اما بعد از این اتفاق، انسان کم کم به ابتدای حلقه برگشت و سعی کرد به طبیعت احترام بگذارد، تنها تفاوت امروز با روزگار گذشته در مفهومی به نام زمان است که یک مفهوم خطی است. از این رو این حلقه به شکل حلقه های فنر می باشند که در طول زمان کشیده شده اند. اگر کمی دقت کنید این تکرار های جالب را در بخش های مختلفی از زندگی خواهید دید. از این روست که می گویند تاریخ بخوانید، زیرا دیر یا زود همان اتفاقات تکرار خواهد شد. یک مثال جالب دیگر از این موضوع، این است که روزگاری نشانه پیشرفت و تکنولوژی استفاده از سیم های بسیار و بزرگ بودن دستگاه ها بود، اما بعد از این که انسان به ابتدای حلقه بعد رسید درست مانند حلقه پیشین خود، به کم حجم بودن و کوچک بودن لوازم اهمیت بیشتری داد. کافی است سیر تولید گوشی های همراه را نگاهی بیندازید و آنها را با یکدیگر مقایسه کنید. از این رو در روزگاری زندگی می کنیم که قابلیت نصب و جابجایی در همه جا یکی از شاخصه های اصلی تکنولوژی محسوب می شود که دوست داریم در ادامه مقاله بیشتر به آن بپردازیم. اما پیش از آن از شما می خواهیم کمی به اطراف خود نگاه کنید، آیا آن دسته از لوازمی که قابلیت نصب و جابجایی در همه جا را دارند برای شما جذابیت بیشتری ندارند؟

لامپ های سنسوردار و قابلیت نصب و جابجایی در همه جا

لامپ های سنسوردار و قابلیت نصب و جابجایی در همه جا

انسان امروزی به سبب عصر تکنولوژی و هزاران وسیله ای که می توانند او را در هر کجای جهان همراهی کنند، کم کم عادت یکجا نشینی را ترک کرده است. انسان روحیه ای سیری ناپذیر دارد. اگر لذت جابه جایی و کشف نقاط جدید را بچشد دیگر کمتر می توان آن را پایبند یک جا کرد. این اتفاقی است که در حال رخ دادن است. شاید به وضوح امروزه این موضوع قابل درک نباشد، اما حتما منتظر همچنین اتفاقی باشید. از این رو هرچه لوازم اطراف انسان دارای قابلیت نصب و جابجایی در همه جا را داشته باشند برای او بهتر و مفیدتر خواهد بود.

اما نکته جالب دیگر این جاست که انسانی که به هر کجا سری می زند و یک جا نمی نشیند قدر طبیعت را بیشتر می داند و می فهمد ما با چه نعمت عظیمی روبرو هستیم، بنابراین دوست دارد تا می تواند به محیط زیست کمک کند. این جاست که چیزهایی مانند لامپ های سنسوردار به داد او می رسد، زیرا قابلیت نصب و جابجایی در همه جا هزینه های شخصی را در برابر حفظ محیط زیست قرار نمی دهد.

اما این تمام موضوع در باب لامپ های سنسوردار و قابلیت نصب و جابجایی در همه جا نیست. یکی دیگر از شاخه های بحث در این باره را می توان مبحث شیرین دکوراسیون خانه دانست. در ادامه قصد داریم بیشتر در این باره صحبت کنیم، زیرا مطمئن هستیم در ذهن تک تک شما داشتن یک محیط زیبا و کاربردی دغدغه ای انکار ناپذیر است. بنابراین در ادامه با ما همراه بمانید.

قابلیت نصب و جابجایی در همه جا و اهمیت آن در دکوراسیون منزل

قابلیت نصب و جابجایی در همه جا و اهمیت آن در دکوراسیون منزل

مفهوم دکوراسیون منزل امروز به سمتی رفته است که هر وسیله کوچک یا بزرگی می تواند تاثیری شگرف در داشتن یک تناسب درست در دکوراسیون داشته باشد. جزئیات بیش از آن چیزی که فکر می کنید در این مفهوم تاثیر گذار است. جزئیاتی که روزگاری به هیچ عنوان بودن یا نبودنشان برای ما ملاک نبود. مثلا چند سال پیش به هیچ عنوان فکر نمی کردیم که پریزهای برق را در کجای خانه و با چه ارتفاعی از سطح زمین طراحی و نصب کنیم، اما رفته رفته سعی شد که این جزئیات نیز مورد اهمیت و توجه قرار بگیرد، زیرا تاثیری عمیق و مهم در مفهوم دکوراسیون داشت.

یکی از مهمترین مواردی که می تواند در طراحی دکوراسیون بسیار مورد توجه قرار بگیرد و برای آن بسیار مهم باشد این است که وسایل قابلیت نصب و جابجایی در همه جا را داشته باشند. این اتفاق اولا به طراح دکور توانایی آزمون و خطا را می دهد و او می تواند به راحتی موارد مختلف را امتحان کند و بهترین مورد را برا دکوراسیون داخلی انتخاب کند.

این موضوع در مواردی چون لامپ ها و موارد روشنایی که معمولا عادت کردیم یک چیز ثابت و غیر قابل تغییر باشد، بسیار جذاب است و اتفاقی است که هر طراح دکوری دوست دارد با آن سر و کله بزند. از این رو به نظر می می آید لامپ های سنسوردار بجز این که می تواند دل طبیعت و محیط زیست را به دست بیاورد، راهکارهای جالبی برای جلب نظر انسان ها نیز دارد. همین قابلیت نصب و جابجایی در همه جا جز نیازهای پنهانی است که معمولا در ابتدا دیده نمی شود، اما نیازی است که شاید هر لحظه با آن درگیر هستیم. کافی است یک بار از این امکان استفاده بکنید و شیرینی راحتی آن را بچشید، شک نکنید که دیگر نمی توانید این نیاز را انکار کنید و آن را نادیده بگیرید.

بیشتر بخوانید

لامپ های سنسور دار و محیط زیست، رابطه ای پایدار و مفید

برای گفتن از رابطه لامپ های سنسور دار  و محیط زیست بهتر است کمی به عقب برگردیم. انسان از ابتدای دوره ای که پا به جهان هستی گذاشت تا به امروز پیشرفت های بسیاری را تجربه کرده است. این پیشرفت در ابتدا به کمک طبیعت و عناصر طبیعی بود. اما کم کم انسان احساس قدرت بسیاری کرد و درگیر این توهم شد که می تواند طبیعت را کنترل کند. همین تفکر کم کم انقلاب صنعتی را ایجاد کرد و طبیعت در این انقلاب بزرگ ترین ضربه ها را خورد. ضربه هایی که تا امروز هنوز رد خون آن قابل مشاهده است. انسان نمی دانست که منشا ذاتی خود او نیز طبیعت است و هر چه با طبیعت بجنگد به نوعی با خودش جنگیده است و خود را به ورطه نابودی می کشاند. در قرن اخیر این مفهوم کم کم مورد توجه قرار گرفت و با رد گیری ریشه های این مفهوم شاید بزرگانی چون ارسطو و افلاطون و … را بتوان پایه گذار همچنین نظری دانست. اما چیزی که مهمتر از ریشه یابی نیاز ذاتی انسان به طبیعت به نظر می آید به آن توجه کنیم این است که طبیعت ضربه ای هولناک در تاریخ بشریت خورده است و اگر می خواهیم روند این آسیب را رو به بهبودی برگردانیم، چاره ای جز این نداریم که تا می توانیم از زدن کوچک ترین ضربات به طبیعت بپرهیزیم.

در کلام بهتر طبیعت و محیط زیست این قابلیت را دارد که بتواند خودش را ترمیم کند و همین علت ضامن اصلی بقای طبیعت بوده است. اما نکته ای که به خوبی همه ما میدانیم این است که بعد از دوره انقلاب صنعتی وابستگی انسان به منابع زمینی و زیرزمینی گسترش چشمگیری داشته است. این اتفاق به قدری عمیق بوده است که امروزه هر کاری که بخواهیم انجام دهیم حداقل به یکی از این منابع زمینی یا زیر زمینی نیاز داریم. هر چه نیاز ما به این منابع بیشتر باشد، قدرت تخریب شوندگی محیط زیست نیز بیشتر می شود. حال که نه می توان قید منابع محیط زیست را زد و نه دلمان می خواهد که دست به تخریب آن بزنیم، باید دنبال راه دیگری بود و آن چیزی جز مصرف درست و بهینه از منابع نمی باشد.

سرعت مصرف را کنترل کنید

احتمالا کم کم اهمیت لامپ های سنسور دار و نقش آن ها در حفظ محیط  زیست را کم کم متوجه می شوید. اما برای روشن تر شدن داستان بهتر است به یک واقعیت اشاره کنیم. محیط زیست به هیچ عنوان دنبال این موضوع نیست که بخواهد منابع و امکانات خود را از انسان ها و نسل بشر دریغ کند. بگذارید این گونه به داستان نگاه کنیم. طبیعت قادر است خود را ترمیم کند اما به شرطی که سرعت تخریب کمتر از سرعت ترمیم باشد. بنابراین اگر انسان ها بتوانند میزان مصرف خود و سرعت مصرف و نیاز خود را کنترل کنند محیط زیست میتواند این فرصت را داشته باشد که خود را بازسازی کند.

اما لامپ های سنسور دار چگونه می توانند به این موضوع کمک کنند؟ در سال های گذشته مصارف انرژی اصولا به موارد بزرگترین مانند میزان مصرف سوخت ماشین آلات و میزان آب مصرفی در کشاورزی و صنایع و … معطوف بود. اما بعد از این که بیشتر کشورها توانستند این گونه موارد را کنترل کنند مشخص شد که هنوز سرعت مصرف که برابر با سرعت تخریب محیط زیست است هنوز بسیار بالاتر از سرعت ترمیم طبیعت است. از این رو سعی شد نگاهی دیگر به نوع مصرف انسان ها شود.

نکته مهم و اساسی در این میان این است که یک قطره مصرف اضافه در یک خانه موردی است که کمتر کسی آن را می بیند و کمتر انسانی آن را قابل ارزش می داند. اما همین قطره وقتی به تعداد خانه های مصرف کننده آب و منبع آبی ضرب می شود مشخص می شود که چه حجم بزرگی از آب تنها و تنها و تنها صرف همین بی توجهی بسیار کوچک می شود. این موضوع که به نوعی ضرب المثل معروف فارسی ” قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود ” را به خوبی به ذهن انسان متبادر می کند.

لامپ های سنسور دار  ومصارفی کوچک با اثراتی بزرگ در محیط زیست

بنابراین وقتی یک قطره کوچک آب می تواند حجم بزرگی از منابع آبی را به هدر بدهد، یک ثانیه روشن ماندن اضافه یک چراغ می تواند چندین برابر اثرات مخرب تری داشته باشد. زیرا برای تولید نیروی برق به منبع آبی و منابع گلخانه ای مانند زغال سنگ یا موادی چون نفت و غیره نیاز است. از این رو به ازای هر یک ثانیه روشن ماندن چراغ، حجم بزرگی از این منابع به طور مشترک از دست می رود. حال شما تصور کنید این یک ثانیه تبدیل به یک دقیقه و یا یک ساعت شود. حجم تخریب ضرب در 60 و یا 3600 خواهد شد مسلما عددی بزرگ است. لامپ های سنسور دار دقیقا بر اساس همین نیاز وارد صنعت شد. یعنی بزرگترین اتفاقی که لامپ های سنسور دار در زندگی بشری رقم زد این بود که باعث شد مصرف برق در روشنایی محل های عبوری مانند راهروها تحت کنترل باشد و بر اساس میزان عبور و مرور زمان مشخصی برای روشن ماندن آن صرف شود. از طرفی به سبب استفاده از سنسور در لامپ های سنسور دار این امکان وجود دارد که این لامپ تنها در حضور کسی روشن شود و این بهترین اتفاقی است که می تواند باعث کنترل انرژی  و در نهایت کنترل بهتر منابع طبیعی در محیط زیست شود. یادتان باشد چه در مورد لامپ های سنسور دار چه در سایر موارد این جزئیات است که می تواند تغییر اساسی را ایجاد کند. به قطره های کوچکی که بیهوده از بین می رود فکر کنید. آن وقت است که محیط زیست نجات پیدا می کند.

بیشتر بخوانید

انواع چراغ های سنسوردار کدامند؟

متا: در این مقاله با انواع چراغ های سنسوردار آشنا می‌شویم تا بتوانیم از هر یک از  این محصولات در مکان مناسبی استفاده کنیم.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، محصولات جدید و کارآمدی به بازار عرضه شده‌اند که با بهره‌مندی از آن‌ها می‌توان بسیاری از کارها را در بازه کوتاه‌تر و با کیفیت بیشتری انجام داد. از محصولات جدیدی که به تازگی به بازار عرضه شده و طرفداران بسیاری دارد، چراغ های سنسوردار است. این چراغ ها در طیف گسترده‌ای و با قیمت‌های متفاوتی وجود دارند که این امکان برای همه فراهم شده تا بتوانند با توجه به نیاز خود نسبت به خرید آن اقدام کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم انواع چراغ های سنسوردار را مورد بررسی قرار دهیم تا با کاربرد هریک بیشتر آشنا شویم.

چراغ سنسوردار چیست؟

چراغ سنسوردار محصولی است که به منظور کنترل روشنایی در محیط‌هایی که نیاز به استفاده دائم از لامپ نباشد، از آن بهره گرفته می‌شود. این چراغ ها در برابر حرکت حساس هستند و با حرکت هر جسمی روشن می‌شوند. در بسیاری از موارد از چراغ های سنسوردار در پارکینگ‌ها، راه پله‌ها و راهرو‌ها استفاده می‌شود.

شیوه عملکرد چراغ های سنسوردار

چراغ های سنسوردار توسط امواج مادون قرمز در برابر حرکت و حرارت حساسیت نشان می‌دهند که به همین دلیل تا زمانی که هر شخص در محدوده دید چراغ قرار داشته باشد، حرکت او باعث به وجود آمدن جریان برق در مدار شده و تولید نور در محیط به این صورت امکان پذیر می‌شود. پس از این که فرد از محدوده چراغ خارج شود، زمان تایمر چراغ به پایان می‌رسد و جریان برق قطع خواهد شد. با توجه به اینکه در چراغ های سنسوردار امکان تنظیم شدت نور و زمان روشنایی وجود دارد، استفاده از این محصول روزبه روز درحال افزایش است.

تنظیم حساسیت چراغ های سنسوردار راه پله

در بسیاری از مدل‌های چراغ های سنسوردار سه ولوم قرار دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان نسبت به تنظیم حساسیت چراغ های سنسوردار اقدام کرد.

Time: این ولوم به منظور تنظیم زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و با استفاده از آن می‌توان مدت زمانی که چراغ باید روشن باشد را تنظیم کرد تا پس از این بازه چراغ خاموش شود.

Lux: ولومی است که حساسیت نوری سنسور را بر عهده دارد و در صورتی که در جهت منفی چرخانده شود، تنها در شب روشن خواهد بود و در روز اصلا روشن نمی‌شود.

Sens: این ولوم، ولوم حساسیت عبور اجسام است و در صورتی که ولوم آن را روی زیاد قرار گیرد، در صورت عبور کوچک‌ترین جسمی سنسور روشن خواهد شد.

انواع چراغ های سنسوردار راه پله

سنسورهای حرکتی راه پله در انواع گوناگونی در بازار عرضه شده اند که از  جمله آن‌ها می‌توان به مدل‌های زیر اشاره کرد:

سنسور حرکتی 360 درجه سقفی

سنسور حرکتی 360 درجه سقفی به صورت دایره‌ای است و در زاویه 360 درجه حرکت می‌کند. این نوع سنسور در سقف و اغلب پس از درب ورودی نصب می‌شود تا زمانی که شخص از در وارد شد، عمل کند و چراغ‌ها روشن شوند. سنسور حرکتی 360 درجه محصولی است که در راه پله ها و پارکینگ‌ها کاربرد بیشتری دارد و برد سنسور آن 2/5 متر تا 12 متر است.

سنسور حرکتی 140 درجه توکار

سنسور 140 درجه به شکل مربعی بوده و تنها در حالت افقی میدان دید 140 درجه دارد. این سنسور در قوطی کلید و پریزها قرار می‌گیرد و با توجه به ساختاری که دارد از آن در راهروها استفاده می‌شود تا زمان ورود افراد لامپ ها روشن شوند. برد سنسور حرکتی 140 درجه 2/5 تا 10 متر است و به همین علت به خوبی پاسخگوی کاربران خواهد بود.

سنسور حرکتی 180 درجه دیواری

سنسور حرکتی 180 درجه دیواری سنسوری با محدوده دید 180 درجه است. این سنسور در محوطه‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرد و دید آن در مقایسه با بقیه سنسورها قوی‌تر بوده و دید آن تا 20 متر است.

سنسور و لامپ سرخود

این سنسور از لامپ سقفی سر خود برخوردار است و سنسور قرار گرفته در آن از نوع 360 بوده که از با توجه به نوع کاربری از آن در راه پله ها استفاده می‌شود.

سنسور 360 درجه توکار سقفی

این سنسور به عنوان جایگزین هالوژن در زیر سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به نور مناسبی که دارد، از آن بسیار بهره گرفته می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله با انواع چراغ های سنسوردار و کاربردی که هریک از این محصولات دارند، آشنا شدیم تا با توجه به تنوعی که این محصول دارد، بتوانیم از نوع مناسب آن در مکان مورد نظرمان استفاده کنیم. بهره‌مندی از این چراغ در تمامی ساختمان‌ها آسایش و راحتی را برای تمام اعضا به همراه می‌آورد که همین امر باعث شده تا چراغ های سنسوردار به یکی از محبوب‌ترین محصولات الکتریکی تبدیل شوند. استفاده از چراغ های سنسوردار کاهش هزینه‌ها و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید

مدل های مختلف لامپ های سنسوردار

لامپ های سنسوردار  یک محصول تولیدی است و به سبک و سیاق محصولات تولیدی می تواند انواع مختلفی را شامل شود. در کلام بهتر دنیای تجارت برای جذب مخاطب و مشتری بیشتر و ادامه بقا تولید کنندگان را مجبور می کند تا به محصولات خود تنوع بدهند و هر تولیدی که بتواند تنوع بیشتر و کاربردی تری به محصولات خود بدهد در واقع برنده اصلی جنگ تجارت می باشد. این قانون فارغ از نوع محصول می باشد، از این رو چه برای لامپ های سنسوردار و چه برای هزاران نوع محصول دیگر ما انتظار داریم با انواع مختلفی از محصول روبرو شویم.

اما سوال اصلی که این جا مطرح می شود این است که به طور کلی تولید کنندگان برای رسیدن به محصولی متنوع و کاربردی به چه مواردی بیش از همه باید توجه کنند؟ در کلام بهتر تولید کنندگان بر اساس چه مواردی دست به تولید انواع محصول می زنند؟ پاسخ به این سوال می تواند ما را در رسیدن به این پرسش که انواع مدل های مختلف لامپ های سنسوردار چیست؟ یاری خواهد کرد.

یک تولید کننده محصول و یا حتی یک ارائه کننده خدمات دوست دارد محصولات و خدمات بیشتری را به مشتریان خود ارائه بدهد. این فقط در صورتی ایجاد می شود که مشتری یا دریافت کننده خدمات نیاز به این حجم از محصول و خدمات را داشته باشد. گاهی اوقات این نیازها کاملا مشخص می باشد. کافی است نظرات منفی کاربران و مصرف کنندگان از یک محصول را بخوانید، در این حالت کاملا می توانید بفهمید چگونه و چطور می توانید یک محصول متنوع جدید با نداشتن ویژگی های منفی گذشته تولید کنید. اما در بسیاری از موارد، به خصوص در مورد محصولات قدیمی و جاافتاده پیدا کردن چنین نظرات و انتقادات کمی سخت است. در واقع شرکت ها و تولید کننده های بزرگ کار چندانی با این مورد ندارد. بلکه بیشتر تمرکز تولیدکنندگان در این حوزه است که بتواند نیاز خوبی برای مشتری ایجاد کند و سپس بر اساس آن نیاز محصولی تولید کند. به قول معروف: مشکل را بساز، راه حل را بفروش.

نیاز مصرف کنندگان در لامپ های سنسوردار

نیاز مصرف کنندگان در لامپ های سنسوردار

برای این که بتوانیم انواع لامپ های سنسوردار را تشخیص دهیم ابتدا بهتر است یک کاربرد پایه برای همه آن ها مشخص کنیم. اصلی ترین مورد استفاده در لامپ های سنسوردار روشنایی بخشیدن به محیط می باشد و اصلی ترین شیوه کار این سری از لامپ ها به واسطه سنسور می باشد و دیگر هزینه های اضافی برای سیم کشی وجود نخواهد داشت. این ها پایه های اصلی هر نوع از لامپ های سنسوردار می باشد.

اما یکی از اصلی ترین نقطه های تفاوت که باعث تولید انواع مختلف لامپ های سنسوردار شده است را می توان محل مورد استفاده دانست. به شکل کلی لامپ های سنسوردار در راهروها، راه پله ها و سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که میدانید و کاملا مشخص است، هرکدام از این محل ها ویژگی های خاص و متفاوتی دارد. به طور مثال اصولا سرویس های بهداشتی محیط های بسته ای می باشند که معمولا مرطوب است. از این رو لامپ های سنسوردار باید دارای یک محفظه مقاوم در برابر رطوبت داشته باشد که حساس ترین عضو خود یعنی سنسور را از رسیدن رطوبت حفظ کند.

بجز این راهروها نیز شرایط خاصی برای خودشان دارند. در برخی از راه پله ها و راهروها سقف از ارتفاع بالایی برخوردار است، از این رو انتخاب نوع لامپ های سنسوردار متناسب با این ارتفاع بسیار می تواند حائر اهمیت باشد. به بیان بهتر با بالا رفتن ارتفاع سقف عملکرد سنسور ضعیف تر می شود. از این رو انتخاب درست نوع لامپ سنسوردار بسیار می تواند مهم باشد. به طور مثال پیشنهاد می شود در چنین شرایطی از انواع چند سنسور استفاده کنید.

البته در راهرو ها و راه پله ها نیز می توانید از انواع لامپ های سنسوردار دیواری استفاده کنید. این ترکیب علاوه بر این که می تواند مشکل ارتفاع و سنسورها را حل کند، می تواند دکوراسیونی جذاب به محیط اداری و یا مسکونی شما ببخشد. البته دقت داشته باشید سعی کنید از لامپ های سنسوردار در فضای باز استفاده نکنید. زیرا سنسورها به حرکت حساس هستند و عبور یک حیوان یا پرنده در محدوده لامپ باعث روشن شدن آن می شود. البته در مدل های به روز تر سنسورها امکان تمیز دادن انسان از حیوان را دارد.

دکوراسیون و انواع لامپ های سنسوردار

دکوراسیون و انواع لامپ های سنسوردار

یکی دیگر از ویژگی که باید در انتخاب انواع لامپ های سنسوردار به آن توجه کرد، موضوع دکوراسیون و نوع چینش خانه می باشد. با توجه به کوچک تر شدن فضای خانه های امروزی همه اجزای خانه حتی کوچکترین ترک دیوار نیز تاثیر مستقیم در دکوراسیون خانه و یا محل کار دارد. از این رو انتخاب درست یک مدل متناسب با محیط خانه و محل کار چه از نظر رنگ و چه از نظر شکلی و اندازه میتواند تاثیری مستقیم در دکوراسیون خانه داشته باشد.

راستش را بخواهید لامپ های سنسوردار از آن دسته از محصولات است که هر شرکت و هر تولید کننده بر اساس نیاز مشتریان خاص خودش دست به تولید انواع مختلفی از آن ها زده است. از این رو نمی توان به شکل مشخصی لیستی واحد از انواع آن ها به شما ارائه دهیم. در این مقاله سعی شده به شکل کلی انواع مختلف و ممکن در این صنعت را مورد بررسی قرار دهیم.و امیدواریم این نوع بررسی ها به کار شما بیاید و باعث شود که شما انتخاب درستی داشته باشید. اما یادتان باشد که از هر جهت نگاه کنید، انواع مختلف لامپ های سنسوردار می تواند زندگی شما را تکمیل کند و محیط زیست را نجات دهد.

بیشتر بخوانید

صرفه جویی در مصرف برق ساختمان‌ها با چراغ های سنسوردار

صرفه جویی در مصرف برق ساختمان‌ها با چراغ های سنسوردار

متا: در این مقاله با تاثیر استفاده از چراغ های سنسوردار در صرفه جویی در مصرف برق و سایر روش‌های کاهش مصرف برق در ساختمان ها آشنا خواهید شد.

خوشبختانه در کشوری زندگی می‌کنیم که سرشار از منابع و ذخایر انرژی‌های مختلف است ولی با توجه به اینکه این انرژی‌ها روز بروز در کاهش هستند باید راهکارهایی برای کاهش مصرف آن‌ها در نظر گرفت. برق از انرژی‌‌های بسیار پر مصرف در صنایع مختلف و ساختمان‌ها است که به منظور کاهش مصرف آن امروزه راهکارهایی بسیاری روی کار آمده که یکی از آن‌ها استفاده از چراغ های سنسوردار است. در مقاله قصد داریم انواع روش‌های صرفه جویی در  مصرف برق ساختمان‌ها و تاثیر استفاده از چراغ های سنسوردار بدین منظور را مورد بررسی قرار دهیم.

چراغ های سنسوردار و کاهش مصرف برق

استفاده از تکنولوژی‌های جدید باعث شده تا محصولات کاربردی به وجود بیایند که یکی از آن‌ها چراغ های سنسوردار است. چراغ های سنسوردار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نسبت به حرکت‌ها و جابه‌جایی حساس هستند و در صورت هر حرکتی روشن می‌شوند و پس از زمان مشخصی که قابل تنظیم است، خاموش خواهند شد. نکته قابل توجه درباره چراغ های سنسوردار آن است که این چراغ ها متناسب با نور محیط قابل تنظیم هستند و در صورتی که در محل مورد نظر در روز روشنایی به مقدار کافی باشد، روشن نخواهند شد. 

چراغ های سنسوردار در انواع مدل‌های مختلف تولید می‌شوند که یکی از مدل‌های پرکاربرد آن‌ها چراغ های سقفی سنسوردار هستند که از آن‌ها معمولا در راه پله ها و راهروها استفاده می‌شود. این چراغ ها به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می‌شوند و با استفاده از آن‌ها نگرانی بابت فراموش خاموش کردن چراغ ها وجود ندارد. با تهیه چراغ های سنسوردار سقفی علاوه بر آنکه در مصرف برق صرفه جویی می‌شود، می‌توان شاهد کاهش هزینه‌ها نیز بود زیرا این محصول نیاز به خرید تجهیزاتی مانند تایمر، کلید برق و … ندارد. همچنین باید اشاره کرد که تکنولوژی به کار رفته در چراغ های سنسوردار به گونه‌ای است که با خرید آن‌ها نیازی به چراغ های دیگر نیست زیرا این چراغ ها به خوبی نور محیط را تامین می‌کنند.

تاثیر خاموش کردن لامپ های اضافی در مصرف برق

شاید برای شما هم بارها اتفاق افتاده باشد که پس از آنکه از محلی خارج شدید، فراموش کرده باشید که لامپ آن را خاموش کنید که همین امر باعث هدر رفتن انرژی برق می‌شود. خاموش کردن لامپ های اضافی در منزل و هر مکان دیگری تاثیر بسیار زیادی روی صرفه جویی در مصرف برق دارد. همچنین باید اشاره کرد که به منظور صرفه جویی در مصرف برق بهتر است، بسیاری از کارها را در طول روز و با استفاده از نور خورشید انجام داد تا در شب نیازی به استفاده از لامپ های زیاد نباشد. استفاده از چراغ های سنسوردار و همچنین لامپ های کم مصرف و LED‌ نیز تاثیر شگفت انگیزی در کاهش مصرف برق خواهند داشت.

توجه به برچسب لوازم خانگی

امروزه بسیاری از شرکت های تولید کننده لوازم برقی و خانگی تلاش بر آن دارند که محصولات را با حداقل مصرف برق طراحی کنند. به همین منظور روی تمامی وسایل برقی برچسبی قرار داده شده است که میزان مصرف برق هر وسیله را به صورت واضح نشان می‌دهد. در این بین ترجیح بر خرید دستگاه‌هایی است که در رتبه‌بندی +++A قرار گرفته‌اند زیرا این وسایل نسبت به سایر لوازم خانگی از حداقل مصرف برق برخوردار هستند و با خرید آن‌ها علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی می‌توان شاهد هزینه‌ها نیز بود. 

استفاده از پنجره‌های دوجداره

با توجه به اینکه با شروع فصل تابستان نیاز به استفاده از کولر و وسایل سرمازا در تمامی ساختمان‌ها احساس می‌شود، به منظور حفظ هوای خنک داخل ساختمان‌ها توصیه می‌شود که از پنجره‌های دوجداره استفاده شود. این پنجره‌ها از خروج هوا جلوگیری می‌کنند و باعث نگهداری هوای خنک داخل ساختمان‌ها می‌شوند که همین امر سبب می‌شود تا نیازی به روشن بودن دائم کولر نباشد و در نتیجه می‌توان در مصرف برق صرفه جویی به عمل آورد.

عدم پر کردن زیاد یخچال و فریزر

شاید فکر کنید که پر کردن زیاد یخچال و فریزر تاثیری بر مصرف برق نداشته باشد، ولی باید گفت در صورتی که یخچال یا فریزر بیش از اندازه پر شوند بر مصرف برق تاثیر چشم‌گیری خواهند داشت. این موضوع به دلیل آن است که قرار گیری مواد غذایی مختلف در کنار هم مانند یک عایق برای ذخیره انرژی عمل خواهند کرد که همین عامل باعث می‌شود تا یخچال یا فریزر به برق بیشتری برای تولید سرما نیاز داشته باشند.

سخن آخر

هرچند راهکارهای بسیاری برای صرفه جویی در مصرف برق وجود دارد ولی یکی از بهترین و آسان‌ترین آن‌ها استفاده از چراغ های سنسوردار است. با بهره‌مندی از این چراغ‌ها علاوه بر کاهش مصرف برق می‌توان شاهد کاهش هزینه‌های ساختمان نیز بود چراکه این چراغ ها از طول عمر بیشتری برخوردار هستند و در بازه زمانی طولانی بدون هیچ نگرانی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
  • 1
  • 2